665 378 826 || 74 668 31 80 info@geodiag.pl

PRACOWNIA EKSPERTYZ GEOLOGICZNYCH I OCHRONY ŚRODOWISKA

 

Specjalizujemy się w zakresie zbierania, przetwarzania i interpretacji danych odnoszących się do powierzchni i podłoża Ziemi.

 

OCENIAMY RYZYKO GEOLOGICZNE

 

 

Rozwiązujemy zagadnienia związane ze stosunkami gruntowo-wodnymi, określając warunki geologiczne, ich wpływ i wykorzystanie.

 

DOKUMENTUJEMY BADANIA GEOLOGICZNE

 

 

Wspieramy projektowanie i utrzymanie infrastruktury

w sposób bezpieczny, niezawodny i wydajny.

 

BADAMY GRUNTY POD DOMY JEDNORODZINNE

 

Zdecyduj się

Pomożemy

 

OCHRONA ŚRODOWISKA

 

 

Ocena zanieczyszczenia gruntu i wody

 

 

marzec 2024

 

 


 

Dobrze opracowana opinia geotechniczna wymaga odpowiedniego zaplecza badawczego, wiedzy i doświadczenia . Bardzo istotne jest, kto przygotowuje opinie geotechniczną. Firma niedysponująca odpowiednim sprzętem terenowym czy też laboratoryjnym nie będzie planowała badań, których nie będzie mogła sama wykonać.

Dlatego często w opiniach projektowane są tylko proste nie wymagające rozwiniętej technologii prace. Jest to bardzo niebezpieczne z punktu widzenia projektowania i posadowienia fundamentu budowli. Nieświadomy niebezpieczeństw inwestor może wybrać tańszą ofertę, nie wiedząc, że jej cena nie uwzględnia nowoczesnych badań pozwalających uzyskać rzeczywiste parametry podłoża gruntowego. Dopiero przy dokładnym badaniu warunków geologicznych możemy uzyskać informację o jego rzeczywistych parametrach. Ich poznanie zapewnia bezpieczną realizację budowy i pozwala w optymalny sposób zaprojektować fundamenty budynku. Koszty poniesione na dodatkowe, bardziej rozwinięte i zaawansowane badania zwrócą się z dużym zyskiem w czasie realizacji inwestycji, ograniczając ryzyka niepotrzebnych i niechcianych przestojów, a w najgorszym przypadku awarii w postaci pękających ścian, fundamentów czy posadzek na ogrzewaniu podłogowym.

Nasza firma posiada kadrę z wieloletnim doświadczeniem na arenie krajowej i międzynarodowej, wyposażona jest w najnowocześniejszy sprzęt i aparaturę do wykonania kompleksowego rozpoznania warunków gruntowo-wodnych podłoża budowlanego.

Zachęcamy do skorzystania z profesjonalnych i nowoczesnych badań geologicznych oferowanych przez GEODIAG i zapoznania się ile jest warte rozpoznanie warunków gruntowo wodnych podłoża budowlanego.

05 grudnia 2022

Barbórka 2022

 

Barbórka to święto górników oraz geologów, corocznie obchodzone w GEODIAG. Nasze geologiczne święto obchodziliśmy w tym roku 5 grudnia, więc prawie w terminie. Składając życzenia pracownikom właściciel firmy podkreślił, że wspaniałe tradycje, jakie ma przemysł wydobywczy w Polsce, warto kultywować, podkreślając przy tym istotną rolę i prestiż zawodu geologa, szczególnie w kontekście zachodzących zmian w miksie energetycznym i zastosowaniu szeroko pojętej geologii w osiągnięciu bezpieczeństwa i transformacji energetycznej.  Warsztat pracy geologa nieustannie wystawia na próbę umiejętności i charakter. Morskie i lądowe farmy wiatrowe, naziemna fotowoltaika, płytka geotermia lub dolne źródła do pomp ciepła, infrastruktura, woda oraz podziemne składowanie dwutlenku węgla to wyzwania, z którymi geolodzy będą się najprawdopodobniej zmagać w najbliższym dziesięcioleciu.

Wszystkim geologom i górnikom życzymy zdrowia, szczęścia, pomyślności w życiu osobistym oraz  satysfakcjonującej i bezpiecznej pracy. 


 

październik 2022

Remediacja jako element rewitalizacji obiektów na terenach poprzemysłowych 

Kolejny nasz artykuł napisany w zespole przez mgr Barbarę Tyś oraz mgr Patrycję Drzyzgę  do informatora budowlanego w wydaniu specjalnym Muratora “Obiekty komercyjne 3|2022|23”. Na łamach publikacji od strony nr 57 do 61 dzielimy się wiedzą i doświadczeniem poruszając kwestie związane z remediacją jako elementem rewitalizacji obiektów na terenach poprzemysłowych:

  • obszary zdegradowane
  • obowiązki wynikające z rewitalizacji
  • na czym polega remediacja?
  • historyczne zanieczyszczenia w środowisku gruntowo-wodnym
  • obowiązek przeprowadzenia remediacji
  • obszary narażone na występowanie zanieczyszczeń
  • projekt planu remediacji
  • metody oczyszczania gruntu

Najnowsze wydanie Obiektów Komercyjnych można zakupić w wersji papierowej i elektronicznej na stronie internetowej Muratora

 sierpień 2022

Niwelacja terenu przed budową 

Artykuł pod tytułem “Niwelacja terenu przez budową” napisany przez mgr Patrycję Drzyzgę do informatora budowlanego w wydaniu specjalnym Muratora “Inwestycje Deweloperskie 2|2022|23”. W publikacji od strony nr 35 do 38 poruszane są ciekawe zagadnienia związane z niwelacją terenu przed budową:

  • na czym polega niwelacja terenu
  • pozwolenie budowlane
  • projekt wykonawczy ukształtowania terenu
  • roboty geodezyjne
  • badania geofizyczne
  • prace ziemne
  • pomiar wskaźnika zagęszczenia gruntów nasypowych
  • budowa na terenach poprzemysłowych
  • naruszenie stosunków wodnych
  • formy ochrony przyrody 
  • koszt niwelacji terenu działki

 Zachęcamy Państwa do zakupu publikacji papierowej i elektronicznej na stronie internetowej Muratora

W najnowszym wydaniu czytelnik dowie się o projektowaniu, budowie i eksploatacji osiedli (domów jedno- i wielorodzinnych) oraz budynków mieszkalnych wielorodzinnych. W publikacji zaprezentowano aktualne trendy i najnowsze technologie dotyczące projektowania, wznoszenia i wykończenia obiektów mieszkalnych.

 

 

 

  Czerwiec 2022

Wiercenia rdzeniowe z dozorem geologicznym i oceną masywu skalnego

 

GEODIAG świadczy kompleksowe usługi geologiczne w zakresie klasyfikacji jakości górotworu w celu określenia orientacji, odstępu, spękań, chropowatości i zmiany nieciągłości górotworu.

Usługa dedykowana jest dla następujących projektów:

-tunele
-elektrownie wodne
-fundamenty turbin wiatrowych
-kopalnie
-skarpy
-osuwiska.

 Udostępniane są dzienne, tygodniowe lub inne okresowe raporty z postępu prac nad projektem wraz ze statystykami i przyjaznym dla użytkownika interfejsem.

Usługa może być świadczona na terenie krajów Unii Europejskiej.

 


 

 sierpień 2021

Budowa na terenach poprzemysłowych – wybrane problemy geotechniczne. 

 Artykuł autorstwa mgr Barbary Tyś (P.O. Kierownik Działu Dokumentacji w Geodiag) napisany dla Muratora.

Mamy nadzieję, że artykuł spotka się z Państwa zainteresowaniem.

Pani Barbarze życzymy kolejnych sukcesów.

czerwiec 2021

Staże w geologii, odnawialnych źródeł energii i IT

 

Nasz ciągły sukces zależy od przyciągania utalentowanych ludzi we wszystkich obszarach naszego biznesu. Staramy się przyciągać i zatrzymywać najlepszych, zapewniając satysfakcjonującą karierę i wspierające środowisko pracy, umożliwiające pracownikom maksymalizację ich potencjału i realizację ich ambicji. Nasza firma poszukuje młodych ludzi z dużym entuzjazmem i inicjatywą oferując staże z geologii, odnawialnych źródeł energii oraz IT.

Aleksander Trębacz komentuje staż w GEODIAG i IT-corp (Uczeń Zespołu Szkół Budowlano Elektrycznych im. Jana III Sobieskiego w Świdnicy):

” Odbyłem staż jako Technik Informatyk w Pracowni Ekspertyz Geologicznych i Ochrony Środowiska GEODIAG (marka firmy KOMARTECH Kordian Kuc) od 14 maja do 4 czerwca 2021 roku. Obecnie odbywam kolejny staż, który jeszcze bardziej poszerza moje horyzonty. Obserwowałem niektóre geologiczne prace terenowe (wiercenie i sondowanie) i poznałem część rzeczywistości w  branży geologicznej. Opracowywałem projekt raportów geotechnicznych pisanych w Bash Shell, który automatycznie tworzy strony HTML. Bardziej doświadczeni koledzy chętnie dzielili się ze mną swoją wiedzą, często odkładając na później swoje dotychczasowe obowiązki, aby pomóc „świeżakowi”. Ten bezpośredni kontakt dał mi szerokie spojrzenie na pracę doświadczonych zespołów, które mam nadzieję wykorzystam w przyszłości. Każdego dnia uczę się nowych rzeczy, pracy w zespole i profesjonalnie wykonuję swoją pracę.

Mamy nadzieję, że Aleksander wiele się nauczył podczas swojego stażu. Życzymy mu wszystkiego najlepszego. Gratulacje i powodzenia!

 


 

 kwiecień 2021

Usługi geotechniczne  związane z budową farm fotowoltaicznych i linii wysokiego napięcia

Znaczenie infrastruktury sieci elektroenergetycznej (tj. zarówno sieci dystrybucyjnych, jak i przesyłowych) dla ochrony klimatu stale rośnie. Sieci energetyczne muszą być nie tylko optymalizowane, wzmacniane i rozbudowywane, aby przyjmować i przesyłać rosnący udział energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. Są interfejsem dla zastosowań energetycznych, które do tej pory opierały się głównie na paliwach kopalnych, zarówno w sektorze transportowym i grzewczym, jak i w procesach przemysłowych. Sieci energetyczne są kluczem. W końcu bezpiecznie transportują energię odnawialną od producentów do małych jak i dużych konsumentów. 365 dni w roku, przez całą dobę.Nie bez powodu zaliczane są do infrastruktury krytycznej.

W I kwartale 2021 roku Geodiag otrzymało zamówienia na wykonanie geotechnicznej obsługi budowy farmy fotowoltaicznej i oraz linii wysokiego napięcia.

Roboty ziemne pod linie wysokiego napięcia prowadzone są na bardzo złożonym obszarze geologicznym położonym w pobliżu Wałbrzycha. Głębokie wykopy fundamentowe wykazały obecność warstw węgla (antracytu), sączenia wody i inne zagrożenia utrudniające postęp i bezpieczeństwo prac budowlanych.

Natomiast w rejonie instalacji fotowoltaicznej zaobserwowano warstwę żwiru i kamieni na głębokości 0,7 m pod powierzchnią terenu. Warstwa ta stanowi przeszkodę dla hydraulicznego wbijania ocynkowanych słupków w podłoże, stanowiących fundament pod stoły farm fotowoltaicznych.

—————————————————–

Nasza firma wykonała  w 2020 roku badania pod 5 planowanych na terenie Dolnego Śląska elektrowni fotowoltaicznych  o mocy do 1-2 MW. W związku z dużym zainteresowaniem na farmy fotowoltaiczne prosimy o kontakt z nami w sprawie ewentualnej dzierżawy lub sprzedaży działek pod naziemne inwestycje fotowoltaiczne. Posiadasz grunty o klasie IV, V lub VI? Nie chcesz lub nie możesz dalej zajmować się ich uprawą? Obawiasz się zakończenia dotacji? Dzierżawa gruntu pod fotowoltaikę to dla Ciebie idealne rozwiązanie i zysk na lata!

WYMAGANE KRYTERIA

  • Powierzchnia co najmniej 2,0 ha
  • Szerokość minimum 50 metrów w osi wschód-zachód
  • Klasa gruntów ornych IV, V lub VI mineralne
  • Linia średniego napięcia (SN 15 kV) zlokalizowana na działce lub w bezpośrednim sąsiedztwie
  • Działka niezadrzewiona, niezakrzaczona
  • Odległość do najbliższego Głównego Punktu Zasilania < 10 km
  • Bezpośrednie sąsiedztwo drogi publicznej (gminna/powiatowa)
  • Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub teren, dla którego plan dopuszcza lokalizację elektrowni fotowoltaicznej
  • Teren poza obszarami chronionymi

W przypadku zainteresowania prosimy o kontakt https://sunvoltica.pl

Styczeń 2021

 

Badania środowiskowe i remediacja terenu

 

Pracownia Ekspertyz Geologicznych i Ochrony Środowiska GEODIAG, należąca do przedsiębiorstwa KOMARTECH Kordian Kuc z siedzibą w Świdnicy oraz przedsiębiorstwo VICESIMA sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu wspólnie w ramach konsorcjum wykonały w okresie od czerwca 2020 roku do lipca 2020 roku na terenie jednego z zakładów przemysłowych na dolnym śląsku rozpoznanie uszczegóławiające stan zanieczyszczenia środowiska gruntowego dwóch obszarów wytypowanych do remediacji w ramach decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu. 

Prace ziemne zostały poprzedzono szczegółowym rozpoznaniem geologicznym oraz akredytowanymi badaniami laboratoryjnymi na zawartość substancji. Przedmiotem rozpoznania było szczegółowe rozpoznanie wydzieleń geologicznych występujących w gruncie w celu bezpiecznego wykonania prac ziemnych oraz odpowiednia klasyfikacja odpadów występujących w obrębie planowanych wykopów. Na podstawie rozpoznania warunków gruntowo wodnych oraz analiz wyników akredytowanego laboratorium chemicznego określono kubaturę gruntów zanieczyszczonych. Następnie przeprowadzono prace remediacyjne ex-situ. Cały wydobyty odpad został przekazywany uprawnionym odbiorcom odpadów w celu utylizacji z zachowaniem wymaganego obiegu dokumentów zgodnie z Ustawą o odpadach. Do ilościowej kontroli wymiany gruntu zastosowano techniki pomiarów fotogrametrycznych za pomocą drona i sensora obrazującego. 

Trzy miesiące później Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu oświadczyła, że remediacja została przeprowadzona zgodnie z decyzją, a w jej wyniku uzyskano zakładany efekt ekologiczny. Działania naprawcze zostały uznane za zakończone.

GEODIAG sprawował zarówno nadzór geologiczny nad prowadzonymi pracami badawczymi jak również kooperował z szeregiem wysoce wyspecjalizowanych firm niezbędnych do wykonania całości zadania. Bardzo dziękujemy  firmie VICESIMA Sp. z o.o. z Wrocławia za wspólne wykonanie zadania, mając nadzieję na dalszą owocną współpracę.

GEODIAG jest pracownią konsultingowo-wykonawczą specjalizującą się w technologiach ochrony środowiska, obejmującą swoim zasięgiem obszar całego kraju, a zakres świadczonych usług dostosowany jest do potrzeb i możliwości naszych Klientów.

 

Grudzień 2020

 

Nowy pracownik w naszej firmie

 

Miło nam poinformować, że w grudniu 2020 roku, do naszego zespołu dołączyła mgr Barbara Tyś.

Pani Barbara jest absolwentką geologii (specjalizacja: geologia poszukiwawcza) na Uniwersytecie Wrocławskim.
W sierpniu 2020 r. rozpoczęła staż w naszej firmie w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Pani Barbara została zatrudniona u nas na stanowisku geologa.

Barbara Tyś:

“W okresie od 26.08 – 15.12.2020 miałam okazję odbyć staż w Pracowni Ekspertyz Geologicznym i Ochrony Środowiska GEODIAG. W tym czasie poznałam jak funkcjonuje firma geologiczna, jak wygląda sposób pracy i jej organizacja oraz jakie zadania realizowane są przez firmę. Podczas stażu próbowałam swoich sił w terenie jak i w biurze. Do moich obowiązków należało wykonywanie części tekstowej dokumentacji geotechnicznych oraz tworzenie wszelkiego rodzaju załączników graficznych takich jak karty otworów czy przekroje geotechniczne. Najciekawszą częścią stażu były niewątpliwie prace terenowe, gdzie miałam możliwość operowania wiertnicą mechaniczną oraz sondą dynamiczną DPL i płytą dynamiczną. Uczestniczyłam również przy wierceniach rdzeniowych, sondowaniach CPTu, badaniach elektrooporowych, remediacji gruntu oraz w procesie powstawania studni wierconej i procesie próbnego pompowania. Staż pozwolił mi na pozyskanie nowych umiejętności i znaczne poszerzenie swojej wiedzy w zakresie geologii inżynierskiej, geotechniki czy hydrogeologii. Był to bardzo owocny okres, który będzie miał duży wpływ na dalsze ścieżki mojej kariery w branży geologicznej. “

 

Życzymy Pani Barbarze wielu sukcesów i powodzenia oraz satysfakcji z pracy w naszej firmie.

 

Sierpień 2020

 

GEODIAG – Ocena potencjału energetycznego odpadów mułów węglowych pod kątem możliwości ich wykorzystania

 

Historia wydobycia węgla kamiennego w Polsce sięga co najmniej pierwszej połowy XVII w. Wraz z rozwojem górnictwa i technologii dążono do jak najbardziej produktywnego i dokładnego wydobycia złoża węgla kamiennego, wykorzystując w tym celu procesy wzbogacania, których produktem ubocznym były odseparowane od węgla odpady górnicze zwane poflotacyjnymi.

Podstawowym sposobem zagospodarowania odpadów poflotacyjnych było składowanie ich w naturalnych lub antropogenicznych zagłębieniach terenu oraz usypywanie hałd, co w wielu miejscach przyczyniło się do wizualnego zakłócenia malowniczych krajobrazów oraz zanieczyszczenia środowiska gruntowo – wodnego.

Z drugiej strony wieloletnie składowania mułów węglowych i innych drobnoziarnistych odpadów poflotacyjnych, które odznaczają się najwyższą zawartością węgla spośród innych odpadów kopalnianych powstających podczas wydobycia i przeróbki węgla, może doprowadzić do wtórej mineralizacji oraz dodatkowego wzbogacenia chemicznego złoża, co świadczy o dużym potencjale ich ponownego wykorzystania.

Pracownia Ekspertyz Geologicznych i Ochrony Środowiska GEODIAG otrzymała zlecenie na usługę wiertniczą z poborem prób mułów oraz wykonanie pomiarów fotogrametrycznych ze zdjęć lotniczych niskiego pułapu pozyskanych za pomocą drona z sensorem obrazującym na obszarze kilku zbiorników poflotacyjnych w 2 nieczynnych kopalniach węgla kamiennego. W sumie wykonano 24 odwierty do głębokości 30 m p.p.t. oraz pobrano próbki do chemicznych analiz laboratoryjnych z każdego 1,5 m przedziału głębokościowego.

Znajomość parametrów szlamu poflotacyjnego umożliwi zakwalifikowanie złoża odpadów poflotacyjnych do ewentualnego ponownego wykorzystania, co niesie ze sobą zarówno korzyści ekonomiczne jak i środowiskowe.

Lipiec 2020

 

 GEODIAG – nowy punkt obsługi klienta z biurem dokumentowania geologicznego

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie rynku, zaawansowaną analizę danych i zarządzanie wieloma projektami z zakresu geotechniki, geofizyki oraz ochrony środowiska otworzyliśmy nowoczesne i funkcjonalne biuro przy ulicy Kolejowej 16 w Świdnicy. Baza sprzętowa oraz laboratorium gruntów mieści się w Oddziale Robót Wiertniczych w Witoszowie Dolnym.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego biura i zapoznania się z zakresem oferowanych przez nas usług. Biuro czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 18. 

Listopad 2019

 

 Wiercenia geologiczne w Jugowicach. Rozbudowa cmentarza

W listopadzie 2019 roku Gmina Walim zleciła GEODIAG wykonanie opracowania warunków geologicznych pod planowaną rozbudowę cmentarza w miejscowości Jugowice, Gmina Walim, powiat wałbrzyski. W ramach zadania wykonano obrotowo bez orurowania wiercenia geologiczne za pomocą wiertnicy mechanicznej ze sznekiem zamontowanej na pojeździe specjalnym  oraz doły próbne koparką w celu rozpoznania warunków gruntowo z pobraniem prób do analiz środowiskowych.

Celem opracowania było:

  • Udokumentowanie warunków gruntowo – wodnych występujących w rejonie badań, w zakresie umożliwiającym realizację inwestycji.
  • Określenie wiodących parametrów wydzielonych warstw geotechnicznych gruntów
  • Ocena przydatności podłoża gruntowego i środowiska wodnego wraz z określeniem współczynnika filtracji
  • Określenie pH, wilgotności gruntów, zawartości węglanu wapnia i pojemności sorpcyjnej gruntów.
  • Określenie głębokości wód podziemnych i kierunku ich spływu
  • Określenie ewentualnych zagrożeń dla wód podziemnych
  • Określenie kierunków spływu wód powierzchniowych
  • Podanie wniosków i zaleceń.

Ocenę przydatności terenu pod projektowaną rozbudowę cmentarza przeprowadzono w nawiązaniu do Rozporządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 25.08.1959 r. w sprawie określenia, jakie tereny pod względem sanitarnym są odpowiednie na cmentarze (Dz. U. Nr. 52, poz. 315). Lokalizacja terenu przeznaczonego na powiększenie cmentarza powinna spełniać warunki zawarte w wyżej wymienionym rozporządzeniu.

 

  • Odległość projektowanego cmentarza od zabudowań mieszkalnych, od zakładów produkujących artykuły żywności, zakłady żywienia zbiorowego bądź zakładów przechwujących artykuły żywności oraz studnie, żródła i strumienie służace do czerpania wody do picia i potrzeb gospodarczych powinna wynosić 150 m;
  • Odległość ta może być zmniejszona do 50 m jeżeli w odległości od 50 do 150 m wszystkie budynki posiadają sieć wodociągową;
  • Odległość od granicy cmentarza do ujęć wody o charakterze zbiorników wodnych służących jako źródła zaopatrzenia sieci wodociągowych w wodę do picia i na potrzeby gospodarcze musi wynosić nie mniej niż 500 m.

Zakończenie prac planowane jest na pierwszą połowę grudnia 2019 roku.

 


 

październik 2019

 

Badania geologiczne pod żuraw budowlany. Kontrola nośności i zagęszczenia w Polanicy Zdroju

Przedsiębiorstwo Pbr Werbud Eugeniusz Franków z siedzibą w Kłodzku zleciło Pracowni Ekspertyz Geologicznych i Ochrony Środowiska GEODIAG wykonanie szczegółowych badań podłoża gruntowego wraz z opracowaniem ekspertyzy geotechnicznej. Zamawiający zamierza posadowić żuraw budowlany Liebherr typ Arcomet MR 75 o nacisku 570 kN na stopę na terenie budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego z częścią usługową i garażem podziemnym wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną przy ulicy Zdrojowej w Polanicy Zdroju. 

W wyniku rozpoznania warunków gruntowo-wodnych we wszystkich otworach geologicznych stwierdzono nieskonsolidowane utwory organiczne wykształcone w postaci drobnowarstwowanych namułów oraz torfów odłożonych wśród utworów zwietrzelinowych. Są to grunty wilgotne i nawodnione w stanie plastycznym lub miękkoplastycznym o bardzo słabych parametrach geotechnicznych, nie nadające się do bezpośredniego posadowienia fundamentu budowli, wymagające wymiany na grunty o odpowiednim uziarnieniu.

Po wymianie gruntu przeprowadzone badania kontrolne podbudowy wykazały nośność i zagęszczenie zgodnie z założeniami projektowymi.

 

Zaproponowany przez GEODIAG program badań z analizą stanów granicznych,  symulacją naprężeń i momentu obracającego dla najbardziej niekorzystnych oddziaływań wraz z kontrolą nośności i zagęszczenia podbudowy umożliwił bezpieczne posadowienie żurawia. Prace terenowe i dokumentacyjne zakończono w listopadzie 2019 roku.

 


 

Marzec 2019

 

GEOTECHNICZNA OBSŁUGA BUDOWY BASENÓW ODKRYTYCH W NOWEJ RUDZIE

W grudniu 2018 roku GEODIAG podpisał umowę z wykonawcą firmą KWADROS Michał Malik na geotechniczną obsługę budowy nowoczesnego, odkrytego basenu przy ul. Fredry w Nowej Rudzie.

W ramach inwestycji powstaną: 3 niecki basenowe, w tym jedna, płytka dla najmłodszych, wieża, boisko do piłki plażowej, szatnie, natryski oraz budynek sanitarno-szatniowy z częścią gastronomiczną. Rozbudowany zostanie również parking oraz powstaną elementy małej architektury- huśtawki oraz stoły do tenisa stołowego.

Zakończenie prac planowane jest na pierwszą połowę 2019 roku.

 


 

 

 

 

 

 

 

Marzec 2019

 

DIGITALIZACJA PROCESÓW W GEODIAG

Nasza organizacja funkcjonuje w oparciu o luźne hierarchie zarządzania na bardzo elastycznych procedurach i pracy zespołowej utalentowanych ludzi o interdyscyplinarnych umiejętnościach, darzących się wzajemnym szacunkiem i zaufaniem. Digitalizacja jest obecnie absolutnie w trendzie i koniecznością, aby utrzymać konkurencyjność firmy na rynku poprzez usprawnienie wymiany informacji i podejmowanie racjonalnych decyzji w krótkim czasie. Wszyscy korzystamy z udogodnień i osiągnięć transformacji cyfrowej, zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej: bankowość internetowa, e-administracja, e-booki, komunikacja online bez ograniczeń itd.

W 2018 roku kierownictwo KOMARTECHU (właściciel brandu GEODIAG) podjęło dacyzję o rozpoczęciu digitalizacji procesów firmy. Narzędzia będą pomagać, optymalizując koszty w perspektywie długo- i krótkoterminowej i pozytywnie wpływać na rozwój biznesu. To przeobrażenie nie oznacza radykalnej zmiany kultury zarządzania, a jednym z najważniejszych elementów tego procesu jest transparentność i współpraca z zaufanymi i utalentowanymi ludźmi o różnych umiejętnościach przy zachowaniu klasycznej formy komunikacji.  Jeśli transformacja cyfrowa sprawi, że ludzie nie będą mieli okazji spojrzeć sobie w oczy, anonimowi i pozbawieni w pracy uważności, będzie to negatywny skutek wdrożenia, który docelowo wpłynie na pogorszenie jakości relacji międzyludzkich.

Pierwszy etap digitalizacji rozpoczęto od skutecznego wdrożenia księgowości online i szybkiego raportowania przepływów pienieżnych.
Kolejnym etapem jest implementacja procesów z zakresu geotechnicznej obsługi budów oraz stworzenie repozytorium procedur w wewnętrznej sieci firmy.

Wdrożeniem strategii digitalizacji, jej implementacją, testowaniem, szkoleniem i wyborem dostawców usług zajmują się specjaliści z it-corp.eu w Świdnicy.

 


 

 

 

 

Geodiag innowacje technologiczne proces digitalizacji

LUTY 2019

 

KONTRAKT Z GETEC. Elektrociepłownia Daimler-Getec Jawor

Fabryka silników samochodowych Mercedes-Benz w Jaworze wyznacza kierunek ekologicznej produkcji.  Całkowite zapotrzebowanie na energię będzie pokrywane z odnawialnych źródeł wspartą systemem kogeneracyjnym. Oznacza to całkowitą rezygnację z energii pozyskiwanej z paliw kopalnych. W praktyce do wytwarzania ciepła wykorzystana będzie biomasa. Ciepłownia zlokalizowana w sąsiedztwie fabryki Mercedes-Benz, pozwoli na monitorowanie zużycia energii, a także na obsługę i sterowanie w czasie rzeczywistym – co w myśl założeń Przemysłu 4.0 dodatkowo zmniejszy zapotrzebowanie na energię.

GEODIAG (marka KOMARTECH) podpisał kontrakt z wiodącym dostawcą usług kontraktowania energii i pomiarów efektywności energetycznej firmą GETEC heat & power GmbH na wykonanie usług geodezyjnych, usługi badań z zakresu nadzoru saperskiego (UXO) oraz usługi rozpoznania warunków gruntowo wodnych podłoża budowlanego pod planowaną budową ciepłowni i sieci ciepłowniczej wraz z niezbędna infrastrukturą towarzyszącą. Zakład będzie neutralny wobec środowiska pod względem emisji CO2 poprzez zrównoważoną produkcję energii elektrycznej i energii cieplnej ze źródeł odnawialnych bez wykorzystania paliw kopalnych.

Okres kontraktu wynosi 2 miesiące.

 


 

 

 

 

Styczeń 2019

 

PRZYCZYNY OSIADANIA

Często osiadanie związane jest z wilgotnością gruntu pod fundamentem. Niektóre grunty są bardziej podatne na zmiany zawartości wody niż inne. Gleby gliniaste są szczególnie wrażliwe, ponieważ kurczą się i pęcznieją w stosunku do zawartości wody. Roślinność lub duże drzewa w pobliżu fundamentu mogą powodować problemy z osiadaniem, ponieważ korzenie pochłaniają wodę z ziemi, powodując jej kurczenie się. Ryzyko takiego zdarzenia jest największe po długim okresie suszy, gdy spragnione rośliny zapuszczają swoje korzenie pod fundamenty budowlane w poszukiwaniu wody. Woda wyciekająca z uszkodzonych kanałów może czasami zmiękczyć, a nawet zmyć ziemię pod fundamentami. Może to spowodować dodatkowo przesunięcie mas ziemi.

Do zasadniczych przyczyn osiadania podłoża zaliczamy:

– posadowienie fundamentu na gruncie spoistym
– zła jakość zagęszczenia podbudowy
– uszkodzenie kanalizacji lub wodociągu
– prace ziemne w pobliżu istniejących budynków
– wibracje
– niezidentyfikowane zjawiska geodynamiczne (pełzanie, osuwiska)
– występowanie pustek w podłożu geologicznym
– naruszenie stosunków wodnych

 

 


 

 

 

 

LISTOPAD 2018

 

BADANIA GEOLOGICZNE NA TERENIE

DWORCA KOLEJOWEGO W LEGNICY

 

GEODIAG otrzymał od pracowni architektonicznej AnArchi Group Sp. z o.o. zlecenie o przeprowadzenie badań geotechnicznych na terenie dworca kolejowego w Legnicy celem ustalenia warunków gruntowo-wodnych pod planowaną budowę wind osobowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą, dostosowaną dla podróżnych z ograniczoną sprawnością ruchową. Prace terenowe wykonano po uzyskaniu stosownych zezwoleń, wydanych i zatwierdzonych przez konserwatora zabytków województwa dolnośląskiego i inwestora PLK Polskie Koleje Liniowe S.A.

Program badań obejmował :
  • wykonanie wierceń geologicznych i sondowań dynamicznych
  • przeprowadzenie badań geofizycznych w celu wykrycia nieudokumentowanej kolizji podziemnej i zasięgu występowania starych fundamentów dźwigarów hali peronowej
  • wiercenia diamentowe w starym tunelu bagażowym w celu ustalenia warunków gruntowo-wodnych pod istniejącą żelbetową płytą fundamentową
  • pobór prób do analiz wraz z wykonaniem badań laboratoryjnych na potrzeby określenia parametrów geotechnicznych
Na podstawie wyników rozpoznania sporządzono dokumentację geotechniczną do celów projektowych.

 

 


 

 

 

 

 

 

 

Badania terenowe na terenie

zabytkowego dworca w Legnicy

 

Październik 2018

 

G E O D I A G  WSPIERA INICJATYWY SPORTOWE W ŚWIDNICY

 

DABRO-BAU Furia Świdnicka I. 30 września 2018 r.

 

Kolejna impreza włączyła się w bogaty kalendarz świdnickich wydarzeń sportowych. Tym razem miłośnicy aktywnego spędzania czasu mogli zmierzyć się z własnymi słabościami na specjalnie przygotowanym torze z przeszkodami.

Teren wokół zalewu Witoszówka zmienił się w trasę naszpikowaną różnego rodzaju przeszkodami zarówno naturalnymi, jak i sztucznymi.  Biegacze do pokonania mieli zarówno indywidualnie jak i w zespole m.in. cieki wodne, górki, drzewa, ściany, liny, trawersy poziome, pajęczyny linowe, zasieki, trylinki, beczki z piaskiem.  Było to ekstremalne wyzwanie dla miłośników aktywnego spędzania czasu,  którzy forsowali swoją wytrzymałość moralną i fizyczną do granicy możliwości.

DABRO-BAU Furia Świdnicka to wyjątkowe wydarzenie sportowe związane z najcięższym biegiem przeszkodowym sezonu 2018.

Sponsorem tytularnym wydarzenia jest firma Dabro-Bau.

GEODIAG wraz firmami AUTOFORTE, X-WAKACJE i JATA  był partnerem wspierającym tego typu inicjatywy sportowe w Świdnicy, promując zdrowy styl życia poprzez aktywność fizyczną i sportową. Szczególne zasługi i brawa dla stowarzyszenia Angellsrun.

 


 

DABRO BAU Furia Świdnicka I

 

czerwiec 2018

 

GEOTECHNICZNA OBSŁUGA BUDOWY FABRYKI MERCEDES-BENZ W JAWORZE


 

GEODIAG (brand KOMARTECHU) zawarł kontrakt z ELECTRA M & E Polska Sp. z o.o. na obsługę geotechniczną budowy sieci kanalizacji sanitarnej, deszczowej i innych urządzeń podziemnych w części nowej fabryki silników Mercedes-Benz, położonej na zachód od Wrocławia, na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zlokalizowanej w gminie Jawor. Zakład, w ramach nowo powstałej spółki Mercedes-Benz Manufacturing Polska, będzie produkował czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne do samochodów osobowych Mercedes-Benz. Nowoczesna fabryka będzie połączeniem najwyższych standardów branży motoryzacyjnej z ideą „Przemysł 4.0“, a jej uruchomienie pozwoli na zwiększenie zdolności produkcyjnych koncernu w Europie Wschodniej oraz elastyczności i efektywności globalnej sieci produkcyjnej Mercedes-Benz.

Usługi geotechniczne obejmowały kontrolę zagęszczania wykopów i zasypek pod przyłącza wodne, systemy kanalizacji sanitarnej i deszczowej, oraz inne podziemne urządzenia użytkowe w  rejonie budynków nr 4 i nr 5 nowego zakładu.

Okres kontraktu wynosi około 4 miesięcy.

 

Maj 2018

 

BADANIA GEOLOGICZNE DLA KUŹNI JAWOR S.A.

 

GEODIAG (brand KOMARTECHU) zawarł kontrakt z Kuźnią Jawor S.A. na wykonanie usługi ustalenia geotechnicznych warunków posadowienia pod planowaną budowę niepodpiwniczonej hali produkcyjnej z myszynami o znacznym obciążeniu dynamicznym. W strategii rozpoznania założono dokumentowanie geologiczno inżynierskie zgodnie z Prawem Geologicznym i Górniczym.
Kuźnia Jawor S.A. jest  producentem wysokiej jakości stalowych odkuwek matrycowych, specjalizującym się w kuciu matrycowym i obróbce mechanicznej. Nowa hala stanie się urzeczywistnieniem inteligentnej fabryki w ramach tzw. 4 rewolucji przemysłowej, charakteryzującej się rozwojem przemysłu wysokich technologii i cyfryzacją procesów produkcyjnych.

Prace terenowe obejmują
– wiercenia diamentowe w nawierzchniach utwardzonych
– wykonanie odwiertów geologicznych o łącznym metrażu około 250 mb.
– badania laboratoryjna 100 prób gruntu, badania próbek wody
– sondowanie typu DPH/DPM
– sondowanie CPTU.

Prace dokumentacyjne obejmą wykonanie opinii geotechnicznej wraz z dokumentacja wyników badań podłoża budowlanego, projekt geotechniczny, projekt robót geologicznych, a także dokumentację geologiczno-inżynierską.

Okres kontraktu wynosi 5 miesięcy.

 


Luty 2018

GEOTECHNICZNA OBSŁUGA BUDOWY FABRYKI MERCEDES-BENZ W JAWORZE

GEODIAG (brand KOMARTECHU) zawarł kontrakt z WARBUD S.A. na geotechniczną i geologiczną obsługę budowy przyziemia części fabryki silników Mercedesa w Jaworze. Będzie to pierwsza w Polsce fabryka silników Mercedes-Benz, która zostanie zlokalizowana w położonej około 70 km na zachód od Wrocławia gminie Jawor, na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zakład, w ramach nowo powstałej spółki Mercedes-Benz Manufacturing Polska, będzie produkował czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne do samochodów osobowych Mercedes-Benz. Nowoczesna fabryka będzie połączeniem najwyższych standardów branży motoryzacyjnej z ideą „Przemysł 4.0“, a jej uruchomienie pozwoli na zwiększenie zdolności produkcyjnych koncernu w Europie Wschodniej oraz elastyczności i efektywności globalnej sieci produkcyjnej Mercedes-Benz. Makroniwelację terenu rozpoczęto w 2017 roku , a uruchomienie nowoczesnego zakładu w Jaworze zaplanowane jest na koniec 2019 roku.

Okres kontraktu wynosi 4 miesiące, do końca czerwca 2018 roku.


 

DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA W GEODIAG

 

GEODIAG Pracownia Ekspertyz Geologicznych i Ochrony Środowiska jako przyjazna i nowoczesna firma angażuje się w działania na rzecz lokalnej społeczności. Chcemy aktywnie i odpowiedzialnie uczestniczyć w jej życiu. Łączymy uczciwe prowadzenie biznesu, oparte na etycznych zasadach, z aktywnością na rzecz społeczeństwa. Chcemy prowadzić działania społeczne w dziedzinach, w których mamy największą wiedzę i doświadczenie. Jesteśmy przekonani, że nasze działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu to przede wszystkim inspiracja do podejmowania ciekawych, wartościowych inicjatyw.

Wierzymy, że bezinteresowne przekazywanie pomocy i wiedzy czyni życie każdego z nas lepszym.

04 listopada 2016 r. Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Bystrzycy Dolnej

W ramach wzbogacenia oferty edukacyjno – wychowawczej w cyklu „Spotkanie z ciekawym człowiekiem” Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Bystrzycy Dolnej zaprosił przedstawiciela GEODIAG na prezentację zawodu geologa i wykorzystania geologii w gospodarce. Krótka relacja ze spotkania na stronie Ośrodka https://zps.edu.pl/miedzynarodowy-miesiac-bibliotek-szkolnych-4/

21 października 2019 Szkoła Podstawowa nr 6 w Świdnicy https://sp6swidnica.edupage.org/news/?zac=80#   http://sp105.pl/spotkanie-z-geologiem/

 


 

30 listopada 2017 r.

PREZENTACJA BEZZAŁOGOWYCH TECHNOLOGII

Spotkanie właściciela (KOMARTECH) brandu GEODIAG w Lubachowie z przedstawicielami departamentu zarządzania kryzysowego powiatu świdnickiego, na którym zademonstrowano możliwości włączenia bezzałogowych statków powietrznych i innowacyjnych technologii przetwarzania danych do strategii zarządzania kryzysowego, ochrony ludności i infrastruktury. W trakcie konferencji poruszono także kwestię zjawisk geodynamicznych (np. osuwiska) oraz zagadnienia badań stanu środowiska (zanieczyszczenia).

Poniżej wybrane materiały ze spotkania: