665 378 826 || 74 668 31 80 info@geodiag.pl

REMEDIACJA TERENÓW BADANIA I OCENA ZANIECZYSZCZEŃ

 

 

M: +48 605 052 752 Wykonujemy ocenę zanieczyszczenia powierzchni ziemi (diagnostykę terenu) oraz prace remediacyjne związane z oczyszczaniem terenów –  tereny poprzemysłowe Wałbrzych Legnica Jawor Lubin Polkowice Lubań Boguszów Gorce

 

 

BADANIA I REMEDIACJE ŚRODOWISKA

 

Jesteśmy firmą konsultingowo-wykonawczą specjalizującą się w technologiach ochrony środowiska, obejmującą swoim zasięgiem obszar całego kraju

 

MONITORING ŚRODOWISKA

 

Analizy i oceny stanu środowiska w celu obserwacji zachodzących w nim zmian

 

BADANIA LABORATORYJNE ZANIECZYSZCZEŃ GRUNTU I WODY

 

Badania środowiskowe, monitoring wód, raporty środowiskowe, projekty remediacji

 

ZANIECZYSZCZENIE wody i gruntu substancją

 

Wykorzystaj wyniki badania gruntu i wody by przekonać do kupna nieruchomości

 

Analiza stanu prawnego, dotycząca odpowiedzialności za zanieczyszczenia gruntu, wody oraz powietrza atmosferycznego, pozwala stwierdzić, że w Polsce posiadamy skomplikowany i niespójny zespół przepisów różnych aktów prawnych, który może stwarzać bardzo duże trudności przy interpretowaniu prawa przez użytkowników środowiska, właścicieli gruntów, jak również organy administracji na różnych szczeblach, od samorządowych po krajowe. W sierpniu 2014 roku dokonana została nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska, która wprowadziła pojęcie historycznego zanieczyszczenia powierzchni ziemi, czyli:
• zanieczyszczenia, które zaistniało przed 30 kwietnia 2007 roku lub wynika z działalności, która została zakończona przed 30 kwietnia 2007 roku,
• lub szkody w środowisku (w rozumieniu ustawy „szkodowej”), która została spowodowana przez emisję lub zdarzenie, od którego upłynęło więcej niż 30 lat.

W myśl w/w nowelizacji to władający powierzchnią ziemi, na której występuje historyczne zanieczyszczenie powierzchni ziemi, jest zobowiązany do przeprowadzenia tak zwanej remediacji , a co za tym idzie jest bezpośrednio odpowiedzialny za rozwiązanie problemu zanieczyszczonego środowiska gruntowo-wodnego. Proces pozwalający oczyścić grunty i wodę podziemną, nazwany jest mianem remediacji, przez co należy rozumieć poddanie powierzchni ziemi działaniom mającym na celu usunięcie lub zmniejszenie ilości, kontrolowanie oraz ograniczanie rozprzestrzeniania się substancji powodujących ryzyko, tak aby teren zanieczyszczony przestał stwarzać zagrożenie dla zdrowia ludzi lub stanu środowiska, z uwzględnieniem obecnego i planowanego w przyszłości sposobu użytkowania terenu.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że przepisy nie przewidują możliwości zwolnienia władającego gruntem z odpowiedzialności za zanieczyszczenie gleby, spowodowane przed 30 kwietnia 2007 roku przez wskazanie sprawcy. Rozwiązanie to jest niekorzystne zarówno dla obecnych, jak i przyszłych władających powierzchnią ziemi, dotyka zwłaszcza nabywców nieruchomości, co powoduje, że kupując działkę należy oszacować ryzyko wystąpienia problemu związanego z zanieczyszczeniem gruntu. Właściciel gruntu może ponieść koszty związane z jego remediacją i przywróceniem do stanu pierwotnego.
W myśl tak niekorzystnie skonstruowanych przepisów prawnych inwestor, który rozważa możliwość zakupu działki, powinien przeprowadzić badania środowiska wodno-gruntowego, potwierdzające, że ma do czynienia z terenem nie obciążonym żadnymi związkami chemicznymi, które mogą powodować zagrożenie dla zdrowia i życia oraz środowiska naturalnego. W przypadku zdobycia wiedzy o występowaniu zanieczyszczeń na przedmiotowym terenie, inwestor powinien oszacować koszty przyszłych prac związanych z remediacją terenu, które w niektórych przypadkach mogą przekraczać wartość działki.

Zanieczyszczone środowisko gruntowo-wodne jest zagadnieniem trudnym do rozważenia ze względu na konieczność znajomości aspektów gruntowego ośrodka trójfazowego, tj. szkieletu gruntowego, wody oraz powietrza jak również związków chemicznych, które w zależności od ich cech fizyczno-chemicznych w różny sposób oddziałują na otaczające środowisko. To powoduje, że należy zwrócić uwagę na nowe rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczeń powierzchni ziemi z dnia 5 września 2016 r. (Dz.U. z dnia 2016r. poz. 1395), które w żadnej mierze nie odwołuje się do powietrza i wody gruntowej, co przy złożoności zagadnienia może doprowadzić do nieosiągnięcia zakładanego efektu ekologicznego, a co za tym idzie konieczności ponoszenia dodatkowych nakładów finansowych lub roszczeń przyszłych właścicieli gruntu, tj. mieszkańców wspólnot nowobudowanych obiektów mieszkalnych.

 

Lista aktualnie obowiązujących regulacji:

• Dyrektywa 2004/35/WE w sprawie odpowiedzialności za środowisko w odniesieniu do zapobiegania i zaradzania szkodom wyrządzonym środowisku naturalnemu – tzw. ELD,
• Dyrektywa 2010/75/UE w sprawie emisji przemysłowych (dawna IPPC – zintegrowane zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola) – tzw. IED,
• Prawo ochrony środowiska z dnia 27 kwietnia 2001 r.,
• Ustawa o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie, czyli tzw. ustawa „szkodowa” z dnia 13 kwietnia 2007 r.,
• Ustawa o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r.,
• Rozporządzenie MŚ z dnia 1 września 2016 r. w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi,
• Rozporządzenie MŚ z dnia 30 kwietnia 2008 r. w sprawie kryteriów oceny wystąpienia szkody w środowisku,
• Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 4 czerwca 2008 r. w sprawie rodzajów działań naprawczych oraz warunków i sposobu ich prowadzenia,
• Inne.

 

Ile to kosztuje?

Samo badanie gleby i wody nie wpływa znacząco na koszt inwestycji, zwłaszcza w przypadku dużych obiektów wielorodzinnych. Kwotę przeprowadzenia badania gruntu szacuje się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od ilości koniecznych do przebadania próbek i zakresu badań.

Warto także pamiętać, że wykonanie takich badań to potencjalne oszczędności w zakresie późniejszej realizacji inwestycji, ponieważ odpowiednio zaplanowana remediacja pozwala na sprawne przeprowadzenie procesu inwestycyjnego.

Już teraz zadzwoń M: +48 605 052 752 i dowiedz się więcej….

Wykorzystaj wyniki badania gruntu by przekonać potencjalnych kupujących do kupna nieruchomości lub wykonaj badania sprawdzające przed zakupem.

 Wykonujemy również kompleksowe prace w zakresie remediacji gruntu. Odbieramy odpady niebezpieczne 170503 zawierające substancje ropopochodne i metale ciężkie. Obsługujemy całą Polskę.

Ocena oddziaływania na środowisko

 

Obecnie już na etapie projektowania pojawiają się pierwsze obowiązki względem prawa ochrony środowiska, polegające między innymi na wykonaniu oceny oddziaływania na środowisko. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z września 2016 w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi roku każdy, kto planuje zakup działki powinien przeprowadzić na niej takie badania. Jest to jedyny sposób, aby zabezpieczyć interesy kupującego przed negatywnymi skutkami prawnymi oraz finansowymi. Remediacja terenów zanieczyszczonych jest przeważnie bardzo kosztownym przedsięwzięciem, mogącym przewyższyć koszt zakupu działki.

Pracownia Ekspertyz Geologicznych i Ochrony Środowiska GEODIAG M: +48 605 052 752 bierze czynny udział w przygotowaniu do inwestycji, przeprowadzając badania na zawartość substancji w ramach Due diligence – studium wykonalności, obejmujące analizę aktualnego stanu środowiska, a także wszelkich potencjalnych oddziaływań pomiędzy planowaną inwestycją i jej otoczeniem. Na potrzeby związane z etapem projektowania i pozwoleniem na budowę wykonujemy również badania geotechniczne określające warunki  gruntowo-wodne . 

W zakresie usług badań na zawartość substancji wykonujemy następujące prace:

  • wiercenia w celu poboru prób gruntu i prób wody do analiz chemicznych na zawartość substancji
  • przygotowywanie raportów oddziaływania na środowisko
  • raporty o oddziaływaniu inwestycji na środowisko
  • projekty planów remediacyjnych
  • remediacja terenów zanieczyszczonych. Złożoność zagadnienia remediacji gruntów i wód podziemnych przy bardzo restrykcyjnej ustawie „Prawo ochrony środowiska” (i innych aktach) powoduje, że w niektórych przypadkach nasza firma wykonuje tego typu usługi w kooperacji ze specjalistami krajowymi i zagranicznymi z dużym doświadczeniem na arenie międzynarodowej. Daje to możliwość  przeprowadzenia procesu remediacji w sposób umożliwiający osiągnięcie zakładanego efektu ekologicznego.

Prace te nie wchodzą w zakres robót geologicznych, w rozumieniu ustawy Prawo Geologiczne i Górnicze (z dnia 11 czerwca 2011) i nie podlegają konieczności zatwierdzania w formie projektu robót geologicznych i dokumentacji geologicznej.