BADANIA GRUNTU DLA DOMÓW JEDNORODZINNYCH
Badania geotechniczne pod domy jednorodzinne
Pracownia Ekspertyz Geologicznych i Ochrony Środowiska GEODIAG oferuje bardzo szczegółowe badania gruntu przed rozpoczęciem prac budowlanych, gdyż to właśnie wstrzymanie prac, a nie dodatkowe środki ostrożności, jest najdroższym elementem procesu inwestycyjnego. Standardowo wykonujemy minimum trzy wiercenia geologiczne w obrysie budowy domu jednorodzinnego.
Właściwe rozpoznanie warunków gruntowo-wodnych podłoża budowlanego, na którym posadowione są domy jednorodzinne, jest podstawą stabilnego poziomu kosztów budowy i eksploatacji obiektów budowlanych. Pozwala na uniknięcie problemów w trakcie użytkowania budynku: pękających ścian, zapadających się fundamentów itp. Wiadomo, że ryzyko posadowienia nawet małych budynków jedno- lub dwukondygnacyjnych na nieznanym podłożu może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń konstrukcji.
Wyróżniamy trzy parametry, które zadecydują o kosztach i bezpieczeństwie posadowienia budynku.
- Położenie – niektóre domy budujemy na efektownych skarpach, inne na obniżonym terenie. Pamiętajmy jednak o zmiennych warunkach pogodowych. Intensywne opady atmosferyczne nie wnikają od razu do gleby. Dlatego warto ustalić, gdzie spływają wody opadowe i jaki może być ich wpływ na nasz budynek.
- Poziom wód gruntowych – nabiera szczególnego znaczenia w przypadku domów podpiwniczonych. Wyższy poziom wód gruntowych może sprawiać trudności podczas budowy i izolowania fundamentów. Wiąże się to z podniesieniem kosztów inwestycyjnych. Poziom wód gruntowych jest także ważny z punktu widzenia nośności. Plastyczne grunty spoiste mają mniejszą nośność niż podłoża zwarte i przepuszczalne.
- Rodzaj gruntu wraz z określeniem geotechnicznych właściwości
Przed zakupem działki na terenach zurbanizowanych, obszarach po przemysłowych należy zwrócić uwagę na podwyższone ryzyko występowania zanieczyszczeń w środowisku gruntowo-wodnym. Zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt 19 ustawy o odpadach „posiadaczem odpadów” jest wytwórca odpadów lub osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna nieposiadającą osobowości prawnej będąca w posiadaniu odpadów. Przepis ten ustanawia domniemanie, wedle którego władający powierzchnią ziemi jest posiadaczem odpadów znajdujących się na nieruchomości.
Więcej informacji na temat zanieczyszczeń znajdziesz na podstronie grunt pod inwestycję, a jego zanieczyszczenie.
19.09.2020 r.
Najnowsze Prawo Budowlane i rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego, wprowadzają kolejne doprecyzowania i wymagania. Mimo pozytywnego efektu podniesienia nacisku prawodawcy na ryzyka geotechniczne, powstała procedura staje się coraz bardziej skomplikowana i niezrozumiała dla inwestora. Prawodawca tworząc przepisy wzorował się na idei sprecyzowanej w aktualizowanych obecnie Eurocodach. Niestety ustalając stosunkowo dużą listę obowiązków związanych z tworzeniem kolejnej ilości dokumentów, tworzy proces znacznie bardziej sztywny i mniej uznaniowy niż przewidują normatywy europejskie.
Nowe prawo budowlane, które weszło w życie 19.09.2020 roku oraz rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego nakłada obowiązek wykonania badań geotechnicznych. Z punktu widzenia ryzyka budowlanego, inwestor oraz projektant powinien w każdym przypadku, chociaż w minimalnym stopniu, odnieść się przy określaniu geotechnicznych warunków posadowienia do następujących kwestii:
- zaliczenia obiektu budowlanego do odpowiedniej kategorii geotechnicznej,
przydatności gruntów na potrzeby budownictwa, - określenia nośności, przemieszczeń i ogólnej stateczności podłoża gruntowego,
oceny wzajemnego oddziaływania wód gruntowych i obiektu budowlanego,
zaprojektowania odwodnień budowlanych, - oceny ryzyka wystąpienia zanieczyszczenia podłoża gruntowego.
Przepisy nie precyzują zawsze czy wymagane opracowania muszą znaleźć się w oddzielnych dokumentach i czy mogą zostać zawarte w jednym opracowaniu. W przypadku dokumentacji geologiczno-inżynierskiej i dokumentacji badań podłoża gruntowego logicznym byłoby wymaganie wyłącznie jednego dokumentu spełniającego wymagania obu ustaw. W polskiej praktyce często tworzone są dwa prawie identyczne dokumenty z innymi nagłówkami, co niewątpliwie wiąże się z historią długoletnich sporów kompetencyjnych pomiędzy geologami, a projektantami obiektów budowlanych specjalizujących się w geotechnice. Trudno oprzeć się wrażeniu, że prawodawca mógłby w każdym wypadku wymagać wprost stosowania Eurocodu, który mimo wad zawiera bardziej spójną i logiczną procedurę niż ta jaka wyłania się z całokształtu przepisów po zmianach ustawy Prawo Budowalne. Dodatkowe warunki mogłyby zostać ograniczone jedynie do wyjątkowych sytuacji, które w Eurocodzie nie są wprost opisane.
Powstałe przepisy zaczynają się wzajemnie nakładać i zazębiać, są często mało spójne i trudne do zrozumienia dla przeciętnego projektanta nie będącego prawnikiem, dlatego w celu wizualizacji wymagane opracowania zestawiono w tabeli poniżej:
Celem wykonania opinii geotechnicznej jest ustalenie kategorii geotechnicznej obiektu w odniesieniu do prognozowanego stopnia złożoności warunków gruntowych oraz określenie zakresu niezbędnych badań geotechnicznych na terenie projektowanej inwestycji budowlanej. Zakres badań na potrzeby sporządzenia opinii geotechnicznej dla domów jednorodzinnych jest ograniczony do:
- wierceń i sondowań
- określenia rodzaju gruntu na podstawie analizy makroskopowej
- podania wiodących wartości parametrów geotechnicznych
Na podstawie geotechnicznych badań gruntu zostają określone warunki gruntowo-wodne podłoża w miejscu planowanej inwestycji. Uzyskane informacje pozwolą na właściwe i bezpieczne zaprojektowanie odpowiednich fundamentów budynku w stosunku do warunków gruntowo-wodnych panujących na działce budowlanej.
W przypadku występowania złożonych lub skomplikowanych warunków gruntowo-wodnych poza przygotowaniem opinii geotechnicznej opracowujemy projekty badań geologiczno inżynierskich, projekty geotechniczne, opinie geotechniczne z dokumentacjami badań podłoża gruntowego.