665 378 826 || 74 668 31 80 info@geodiag.pl

ROZPOZNANIE NARUSZENIA STOSUNKÓW WODNYCH

 

Sporządzamy ekspertyzy dotyczące zmiany stosunków wodnych. Oferujemy szeroki zakres rozpoznania

 

ANALIZY INGERENCJI W NATURALNY UKŁAD HYDROLOGICZNY

 

 

 

ROZPOZNANIE WARUNKóW GRUNTOWO WODNYCH

 

 

Badania geologiczne na potrzeby sporządzenia ekspertyzy dotyczącej zmiany stanu wody na gruncie

 

ANALIZA PRAWNA W SPRAWIE O NARUSZENIE STOSUNKÓW WODNYCH

 

 

Pomagamy rozwiązać problemy wynikające z naruszenia stosunków wodnych. Wykorzystuje szeroki zakres technik rozpoznania

ROZPOZNANIE NARUSZENIA STOSUNKÓW WODNYCH

 

Zmiana stosunków wodnych na gruncie określana też zamiennie naruszeniem stosunków wodnych może być spowodowana czynnikami naturalnymi (zazwyczaj tego rodzaju procesy przebiegają powoli) lub też może być wywołana działalnością człowieka, wówczas zmiany mogą zachodzić bardzo gwałtownie. Natomiast negatywny wpływ zmienionych stosunków wodnych na grunty sąsiednie bywa zjawiskiem długotrwałym.

Zmiana stosunków wodnych spowodowana działalnością człowieka związana jest z konkretnym działaniem właściciela gruntu wpływającym na ukształtowany w terenie system zasobów wodnych. Najczęściej do zmiany stosunków wodnych dochodzi poprzez nawiezienie znacznej ilości ziemi na działkę, przez co woda ścieka na grunty sąsiednie.

Również wywiezienie ziemi, a co za tym idzie obniżenie terenu może przynieść podobny skutek. Jednym z powodów zmieniających stosunki wodne może być wadliwe wykonanie kanalizacji deszczowej, która będzie odprowadzać wodę na działki sąsiednie. Podobne konsekwencje może powodować brak odpowiedniego drenażu działki, zwłaszcza w przypadku, gdy duża część terenu zostanie wybetonowana, pokryta asfaltem albo kostką brukową.

Do działań powodujących zmianę stosunków wodnych na gruncie zaliczyć można również wykonanie przeszkody w odpływie wody opadowej z terenów sąsiednich zgodnie z naturalnym kierunkiem odpływu np. zasypanie wgłębienia, którym dotychczas spływała woda. Pojęcie zmiany wody na gruncie w takiej sytuacji należy rozumieć jako ingerencję w odpływ wód opadowo-roztopowych ze szkodą dla gruntów sąsiednich w warunkach niekorzystania z tych wód.  Ingerencję taką stanowią zmiany ukształtowania terenu, np. jego podwyższenie, wykonanie budowli liniowych jak chociażby muru oporowego, podmurówki pod ogrodzenie bądź wału ziemnego, ale skutkujące utrudnieniem, czy wręcz uniemożliwieniem naturalnego odpływu wody opadowej. Ingerencję taką stanowi również dokonywanie zmian w naturalnym spływie wody opadowej i celowe kierowanie tych wód na tereny sąsiednie. Do ingerencji takiej zalicza się również wykopanie rowu zmieniającego kierunek spływu wody, czy też uszczelnienie powierzchni działki skutkujące spływem wody na tereny sąsiednie.

Ochronę gruntów sąsiednich przed konsekwencjami zmiany stosunków wodnych określa prawo wodne, zakazujące zmiany stanu wody na gruncie, a zwłaszcza kierunku odpływu znajdującej się na jego gruncie wody opadowej oraz kierunku odpływu ze źródeł ze szkodą dla gruntów sąsiednich oraz zakazujący odprowadzania wody oraz ścieków na grunty sąsiednie. Ponadto prawo nakłada  na właściciela obowiązek usunięcia przeszkód oraz zmian w odpływie wody, powstałych na jego gruncie wskutek przypadku lub działania osób trzecich, ze szkodą dla gruntów sąsiednich.

Pojęcie gruntu sąsiedniego jest definiowane przez doktrynę prawną dwojako. W znaczeniu wąskim chodzi o grunty bezpośrednio sąsiadujące z nieruchomością, na której działania powodują szkody. W znaczeniu szerokim chodzi o wszystkie nieruchomości w pobliżu, na których da się odczuć skutki zmiany stosunków wodnych. Druga interpretacja wydaje się trafniejsza, albowiem ze względu na bardzo zróżnicowane ukształtowanie terenu oraz budowę geologiczną terenu, działania w jednym miejscu mogą odnosić skutki dużo dalej, niekoniecznie na nieruchomościach bezpośrednio sąsiadujących.

Jeżeli spowodowane przez właściciela gruntu zmiany stanu wody na gruncie mają szkodliwy wpływ na grunty sąsiednie można zwrócić się do wójta, burmistrza, prezydenta miasta o wydanie decyzji nakazującej właścicielowi gruntu przywrócenie stanu poprzedniego lub też wykonanie urządzeń zapobiegającym szkodom.

Po wejściu w życie nowej ustawy Prawo wodne od dnia 01 stycznia 2018 roku, decyzje w tym przedmiocie staną się tzw. decyzjami związanymi, co oznacza, że gdy zostanie stwierdzone naruszenie stosunków wodnych, organ nie będzie miał już innej możliwości, jak tylko wydać decyzję nakładającą stosowny obowiązek.

GEODIAG oferuje pomoc dla poszkodowanych wskutek zalewania ich nieruchomości przez wody pochodzące z sąsiednich działek. Oferta jest skierowana do sektora publicznego. W zależności od stopnia skomplikowania sprawy o naruszenie stosunków wodnych wykonujemy szereg technik rozpoznania takich jak:

  • wizja terenu
  • badania geologiczne w celu ustalenia warunków gruntowo-wodnych obszaru spornego
  • pomiary fotogrametryczne na potrzeby wykonania analiz geoprzestrzennych (pomiary wysokościowe, analiza spadku terenu)
  • ocena stanu zagospodarowania działek
  • analiza zdjęć satelitarnych
  • analiza ingerencji w naturalny układ hydrologiczny
  • analiza danych meteorologicznych
  • inspekcJe istniejącej sieci kanalizacyjnej w celu wykrycia niekontrolowanych wypływów do gruntu
  • badania georadarem

Wyniki rozpoznania przygotowane są w postaci ekspertyzy dotyczącej zmiany stanu wody na gruncie przy udziale specjalistów różnych dziedzin technicznych i biegłego sądowego w zakresie hydrogeologii, hydrologii oraz meteorologii.